The drawing shows a collision between two pucks on an air-hockey table. Puck A h
ID: 1358617 • Letter: T
Question
The drawing shows a collision between two pucks on an air-hockey table. Puck A has a mass of 0.28 kg and is moving along the x axis with a velocity of 6.60 m/s. It makes a collision with puck B, which has a mass of 0.56 kg and is initially at rest. After the collision, the two pucks fly apart with angles as shown in the drawing (? = 50° and ? = 30°). Find the final speed of puck B.
Apparently this is how you do it.. But I keep getting the wrong answer.
U have to separate it into components. M1(6.6)= m1vcos50 +m2vcos30 x-component.
Y-component 0=m1vsin50 - m2vsin30
This is a 2 system equations so u plug in all the numbers that were given and then see what variables r unknown. Those unknown variable u isolate in one of the equations preferably the y-component equation and then u substitute the isolated variable in the x-component and u solve for the variable that u dont know. It should be m1 final velocity
Explanation / Answer
0.28(6.6)= 0.28 * V1*cos50 +0.56 *V2cos30 in x direction momentum conservation
0=0.28* V1*sin50 - 0.56*V2sin30
V1 = 3.35 m/s
V2 = 2.5669 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.