Two trains leave a station 6 minutes apart and attain their maximum speeds of 12
ID: 1358262 • Letter: T
Question
Two trains leave a station 6 minutes apart and attain their maximum speeds of 120 km/h in 2 km. Assuming constant acceleration, determine:
(a) how far the first train has travelled before the second train leaves the station?
(b) how far apart are the trains once they are both travelling at their maximum speed?
Telegraph poles at the side of a railway track are spaced at intervals of 50m. A passenger train observes that successive poles pass at time intervals of 3 sec and 2.8 sec. Calculate the acceleration of the train (assuming it to be uniform).
Explanation / Answer
multiple questions allowed to solve only 1 question at a time.
question 2) Telegraph poles at the side of a railway track are spaced at intervals of 50m. A passenger train observes that successive poles pass at time intervals of 3 sec and 2.8 sec. Calculate the acceleration of the train (assuming it to be uniform).
answer)
we know the formula
a = Vf - Vi / t(final) - t (intial)
Vf = distance/time = 50 m / 2.8 sec = 17.857 m/s
Vi = distance/ time = 50 m / 3 s = 16.67 m/s
a = 17.857m/s - 16.67m/s / 3s-2.8 s = 5.9357 m/s ^ 2---------------answer)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.