Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wire of mass 56 g slides without friction on two horizontal conducting rails s

ID: 1357871 • Letter: A

Question

A wire of mass 56 g slides without friction on two horizontal conducting rails spaced 0.8 m apart. A steady current of 100 A is in the circuit formed by the wire and the rails. A uniform magnetic field of 1.5 T, directed into the plane of the drawing, acts on it.

(a) In which direction in the figure above will the wire accelerate?

(b) What is the magnetic force on the wire? (Give the magnitude only.)
_________N

(c) How long must the rails be if the wire, starting from rest, is to reach a speed of 200 m/s?
_________m

Explanation / Answer

a) F = I ( L x B )

L is downwards and B is into the page

F = towards rigt

b) F = 100 x 0.8 x 1.5 = 120 N

c) a = F/m = 120 / 0.056 = 2142.86 m/s^2

using v^2 - u^2 = 2ad

200^2 - 0 = 2 x 2142.86 x d

d = 9.33 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote