A 66.0 kg rider sitting on a 8.5 kg bike is riding along at 8.7 m/s in the posit
ID: 1357674 • Letter: A
Question
A 66.0 kg rider sitting on a 8.5 kg bike is riding along at 8.7 m/s in the positive direction. The rider drags a foot on the ground and slows down to 5.1 m/s still in the positive direction. What is the change in momentum of the rider and bike? -2.68×102 kg*m/s
What is the impulse delivered by the ground to the rider's foot? -2.68×102 N*s
What force is acting on the bike and rider if slowing down took 14.3 seconds? -1.88×101 N
And, how far did the bike and rider travel during these 14.3 seconds?
I cannot figure out the last question
You are correct.Your receipt no. is 150-6998 Previous Tries
Explanation / Answer
a) del(P) = m*(V2-V1) = (66+8.5)*(5.1-8.7) = -268.2 kg*m/s
b) I = del(P) = -268.2 kg*m/s
c) del(P) = F*t
F = ( -268.2 kg*m/s ) / (14.3) = -18.75 N
d) work done = change in KE = (1/2)*(66+8.5)*(5.1^2 -8.7^2) = -1850.6 J
W = F*d
d =(1850.6/18.75) = 98.7 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.