A03 and A04. A stunt motorcyclist rides through a track a part of which is a ver
ID: 1357229 • Letter: A
Question
A03 and A04. A stunt motorcyclist rides through a track a part of which is a vertical circle as shown in the diagram. The stunt cyclist carefully adjusts her/his speed to v = 15m/s so that it is CONSTANT as s/he executes this maneuver. The combined mass of the motorcycle plus rider is 550kg and the radius of the track is r = 7.5m A03. Caclulate the magnitude of the force exerted by the motor cycl on the track at position A. A04. What is the MINIMUM speed in m/s with which another stunt motorcyclist with the same motorbike but 75% of the body mass of the first stunt motorcyclist could complete the vertical loop?
Explanation / Answer
at position A :
Fn = normal force
m g = weight
force equation is given as
Fn + mg = m v2/r
Fn = m v2/r - mg
Fn = 550 (15)2 / 7.5 - 550 x 9.8
Fn = 11110 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.