A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.500 m from the surfac
ID: 1356454 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.500 m from the surface of a table, at the top of a = 20.0° incline as shown below. The frictionless incline is fixed on a table of height H = 2.00 m.
(a) Determine the acceleration of the block as it slides down the incline.
? m/s2
(b) What is the velocity of the block as it leaves the incline?
? m/s
(c) How far from the table will the block hit the floor?
? m
(d) How much time has elapsed between when the block is released and when it hits the floor?
? s
(e) Does the mass of the block affect any of the above calculations?
Yes No
Explanation / Answer
Here ,
mass , m = 2 Kg
a)
as the incline is friction less
acceleration of block down the incline , ai = g * sin(theta)
ai = 9.8 * sin(20)
ai = 3.351 m/s^2
b)
let the velocity is uf
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * d
uf^2 - 0 = 2 * 3.351 * (0.5/sin(20))
uf = 3.13 m/s
the velocity of block when it leaves the incline is 3.13 s
c)
let the time of fall is t
Using seocnd equation of motion in vertical direction
y = u * t + 0.5 at^2
2 = 3.13 * sin(20) * t + 0.5 * 9.8 * t^2
t = 0.54 s
distance from table = 0.54 * 3.13 * cos(20)
distance from table = 1.59 m
the block will hit 1.59 m away from table
d)
time taken is 0.54 s
e)
NO , the mass of block does not affect any of these
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.