Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5.) A baseball with a mass of 0.145 kg is originally moving at 40 m/s toward the

ID: 1356311 • Letter: 5

Question

5.) A baseball with a mass of 0.145 kg is originally moving at 40 m/s toward the batter. The batter swings the bat and imparts a force of 25,000 N to the ball for a time interval of 0.5 ms. Assuming the force is exactly opposite to the original direction of the ball, calculate the final speed of the ball. 5.) A baseball with a mass of 0.145 kg is originally moving at 40 m/s toward the batter. The batter swings the bat and imparts a force of 25,000 N to the ball for a time interval of 0.5 ms. Assuming the force is exactly opposite to the original direction of the ball, calculate the final speed of the ball. 5.) A baseball with a mass of 0.145 kg is originally moving at 40 m/s toward the batter. The batter swings the bat and imparts a force of 25,000 N to the ball for a time interval of 0.5 ms. Assuming the force is exactly opposite to the original direction of the ball, calculate the final speed of the ball.

Explanation / Answer

here,

mass of the baseball , m = 0.145 kg

speed of the vall , v0 = - 40 m/s

force = 25 000 N

accelration , a = force / mass

a = 25 000/0.145

a = 172413.79 m/s^2

time interval , t = 0.5 ms

t = 0.5 * 10^-3 s

let the final velocity be v

using first equation of motion

v = v0 + a*t

v = - 40 + 172413.79*0.5 * 10^-3

v = 46.21 m/s

the final speed of the ball is 46.21 in the direction of applied force

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote