Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two carts are involved in an elastic collision. Cart A with mass 0.55 kg is movi

ID: 1354510 • Letter: T

Question

Two carts are involved in an elastic collision. Cart A with mass 0.55 kg is moving towards Cart B with mass 0.55 kg, which is initially at rest. Cart A stops after the collision and Cart B begins to move.

If cart A has an initial velocity of 0.7 m/s , what is the velocity of Cart B after the collision?

What is the initial kinetic energy of Cart A?

What is the initial kinetic energy of Cart B?

What is the final kinetic energy of Cart A?

What is the final kinetic energy of Cart B?

____________________________________________________________________________________________

Two carts are involved in an inelastic collision. Cart A with mass 0.9 kg hits cart B with mass 0.55 kg (initially at rest). The two carts stick together after the collision and continue to move along together. Cart A has an initial velocity of 0.34 m/s

What is the initial kinetic energy of cart B?

What is the final kinetic energy of the system?

Explanation / Answer

From law of conservation of momentum, we have

mv_0A + mv_0B = mv_A + mv_B

0.7 m/s + 0 = 0 + v_B

0.7 m/s = v_B

----------------------------------------------------------------------------------

initial kinetic energy of Cart A:

K_iA = 0.5*mv_0A^2 = 0.5*0.55*0.7*0.7 = 0.13475 J = 0.135 J

initial kinetic energy of Cart B:

K_iB = 0.5*mv_0B^2 = 0 J

----------------------------------------------------------------------------------------------------

final kinetic energy of Cart A:

K_fA = 0.5*mv_fA^2 = 0 J

final kinetic energy of Cart B:

K_fB = 0.5*mv_B^2 = 0.5*0.55*0.7*0.7 = 0.13475 J = 0.135 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote