Two artifacts in a museum display are hung from vertical walls by very light wir
ID: 1354134 • Letter: T
Question
Two artifacts in a museum display are hung from vertical walls by very light wires, as shown in the figure.(Figure 1)
Part A
Find the tension in the horizontal wire if w = 171 N and m = 28.0 kg .
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the tension in the inclined wire.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find the tension in the vertical wire.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Would the answers be different if each wire were twice as long, but the angles were unchanged?
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Two artifacts in a museum display are hung from vertical walls by very light wires, as shown in the figure.(Figure 1)
Part A
Find the tension in the horizontal wire if w = 171 N and m = 28.0 kg .
T1 = NSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the tension in the inclined wire.
T2 = NSubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find the tension in the vertical wire.
T3 = NSubmitMy AnswersGive Up
Part D
Would the answers be different if each wire were twice as long, but the angles were unchanged?
Would the answers be different if each wire were twice as long, but the angles were unchanged? yes noSubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
here,
w = 171 N
m = 28 kg
let the tension in horizontal wire and the inclined wire be T1 and T2
and tension in vertical wire be T3
T3 = m*g
T3 = 28*9.8
T3 = 274.4 N
equating the forces horizontally
T1 - T2*sin(53) = 0 ...(1)
equating the forces vertically
T2*cos(53) - w - T3 = 0
T2*0.6018 - 171 - 274.4 = 0
T2 = 740.11 N
putting T2 in equation (1)
T1 - 740.11 * sin(53) = 0
T1 = 591.08 N
the tension T1 = 591.08 N
the tension T2 is 740.11 N
the tension T3 is 274.4 N
part d)
No , the answer is not different ,
the answers does not depend on the length of wires
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.