Three hard spheres have the following masses and coordinates: (0.300 kg); ((0.20
ID: 1354099 • Letter: T
Question
Three hard spheres have the following masses and coordinates: (0.300 kg); ((0.200+t) i + 0.300 j) m (0.400 kg); (0.100 i - (0.400t2) j) m (0.200 kg); (0.300 i - 0.600 j) m. Place the spheres in a coordinate system at t = 0.00 [s]. Find the center of mass of the spheres at t = 0.00 [s] and place it in the same coordinate system. Draw a new coordinate system and place the spheres in it at t = 1.00 [s]. Find the center of mass again at l = 1.00 [s] and place it in the second coordinate system. Calculate the velocity of each sphere and express it a function of time. Find the velocity of the center of mass as a function of time at t = 0.00 and t = 1.00 [s]. Is the center of mass experiencing acceleration? Either way, what docs that mean? (In few words.) A 3000 kg cannon is placed on a straight rail. The cannon is loaded with a 30 kg cannonball and it is fired horizontally. After the shot, the cannon recoils to the right with a velocity of 1.8 m/s. What is the velocity of the cannonball as it leaves the cannon barrel?Explanation / Answer
2.
This problem is about the conservation of momentum
Momentum of the cannon ball = momentum of the cannon
Mass of the cannon ball, m = 30 kg
Take the velocity of the cannon ball to be v.
Mass of the cannon, M = 3000 kg
Recoil velocity of the cannon, V = 1.8 m/s
mv = MV
v = MV/m = (3000 x 1.8) / 30 = 180 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.