Assume the mass of the cart is 965 g, and there is no friction anywhere. Suppose
ID: 1353516 • Letter: A
Question
Assume the mass of the cart is 965 g, and there is no friction anywhere. Suppose that the graph of force vs. time for a very unusual spring has only straight lines. The cart hits the spring at t = 3.00 s, so force F = 0 up to that point. Then, after t = 3.00 s, the force increases linearly until it reaches a maximum at Fmax = 3.93 N at time t = 3.57 s. Then the spring pushes the cart away, and the force decreases linearly until it goes back to F = 0 at time t =4.43 s.
1-a) Find the magnitude of the impulse exerted by the spring on the cart.
J = ________ N-s
Explanation / Answer
The magnitude of the impulse exerted by the spring on the cart.is given by
Here given that the Fmax =3.93N
The difference in time period is given by (t) =4.43 -3.00 =1.43s
From the given graph Fmax becomes height and the time becomes the base
Then from the traingle (1/2)*base *height =0.5*1.43*3.93 =2.81N.s is impulse exerted by the spring on the cart
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.