A guitar string vibrates at a frequency of 380 Hz. A point at its center moves i
ID: 1352886 • Letter: A
Question
A guitar string vibrates at a frequency of 380 Hz. A point at its center moves in SHM with an amplitude of 2.9 mm and a phase angle of zero.
(a) Write an equation for the position of the center of the string as a function of time t. (Assume x(0) = 2.9 mm. Keep the value of the amplitude in mm. Use the following as necessary: t.)
x(t) =
(b) What are the maximum values of the magnitudes of the velocity and acceleration of the center of the string?
(c) The derivative of the acceleration with respect to time is a quantity called the jerk. Write an equation for the jerk of the center of the string as a function of time. (Keep the value of the amplitude in mm. Use the following as necessary: t.)
j(t) =
Find the maximum value of the magnitude of the jerk.
___m/s3
Explanation / Answer
a)
the displacement has to be zero at t=0, so you need to use the trig function that returns 0 when t=0, so try x(t) = 0.0029 sin(w t)
b)
v = 2 * pie * f * A
v = 2 * 3.14 * 380 * 0.0029
v = 6.92 m/s
then the acceleration is
a = w^2 * A
a = ( 2 * 3.14 * 380 )^2 * 0.0029
a = 1.65 * 10^4 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.