You are a space explorer that lands on a small spherical planet. After landing,
ID: 1352790 • Letter: Y
Question
You are a space explorer that lands on a small spherical planet. After landing, you set off, walking always straight ahead, and find yourself returning to your spacecraft from the opposite side after completing a lap of 24.9 km. You hold a hammer and an eagle's feather at a height of 1.36 m, release them, and observe them to fall together to the surface in 28.4 s. Determine the mass of the planet.
kg
What is the centripetal force on a 100 kg person resulting from the earth's motion around the sun?
N
What percentage of the person's weight is this?
%
Explanation / Answer
applying newtons second law :
s = ut + 0.5 at^2
1.36 = 0 + 0.5 * g' * (28.4)^2
g' = 0.058 m/s
compare this value with respect to g
g = G MeMo/r^2 ----------1
g' = G Mp Mo/r1^2 ------------2
divive eqn 1 by eqn 2
9.81/0.058 = Me/Mp
Mp = 5.972 * 10^24 * 0.058/9.81
=3.5 * 10 ^ 22 Kg
centripetal force = Mv^2/r
100 * (460)^2 / 149 000 000
=0.14 N
percentage of person weight = Mg'
100* 0.058 = 5.8 kg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.