A long piece of wire with a mass of 0.195 kg and total length of 4.00 m is used
ID: 1351788 • Letter: A
Question
A long piece of wire with a mass of 0.195 kg and total length of 4.00 m is used to make a square coil with a side of 0.100 m. The coil is hinged along a horizontal side, carries a 3.64 A current, and is placed in a vertical magnetic field with a magnitude of 0.0100 T.
(a) Determine the angle that the plane of the coil makes with the vertical when the coil is in equilibrium.
___________1 ° with the vertical
(b) Find the torque acting on the coil due to the magnetic force at equilibrium.
___________2 N · m
Explanation / Answer
A)
theta = atan(n*i*B*2*l/m*g) =
n is the no.of turns = 4/(0.1*4) = 10
theta = atan(10*3.64*0.01*2*0.1/(0.195*9.81)) = 2.17 degrees
B) TB = n*I*B*l^2*cos(2.17) = 3.63 *10^-3 N-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.