Seawater has a density of 1030 kg/m3. The Marianas Trench is a deep undersea can
ID: 1350238 • Letter: S
Question
Seawater has a density of 1030 kg/m3. The Marianas Trench is a deep undersea canyon in the Pacific Ocean off the Philippines. Assuming the seawater is incompressible, and ignoring the contribution of atmospheric pressure, what is the pressure in this trench (a) at a depth of 1.00 km? (b) at a depth of 5.00 km? (c) at a depth of 10.0 km? (Empirically measured pressures are a little larger than those given by these calculations because seawater compresses slightly at great depths.) pressure = density * g * depth
Explanation / Answer
here,
density of seawater , d = 1030 kg/m^3
(a)
at depth h = 1000 m
the pressure , P = d * g *h
P = 1.01 * 10^7 N/m^2
the pressure at trench is 1.01 * 10^7 N/m^2
(b)
at depth h = 5000 m
the pressure , P = d * g *h
P = 5.05 * 10^7 N/m^2
the pressure at trench is 5.05 * 10^7 N/m^2
(c)
at depth h = 10000 m
the pressure , P = d * g *h
P = 1.01 * 10^8 N/m^2
the pressure at trench is 1.01 * 10^8 N/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.