At t =0, an object of mass m is at rest at x =0 on a horizontal, frictionless su
ID: 1349104 • Letter: A
Question
At t=0, an object of mass m is at rest at x=0 on a horizontal, frictionless surface. Starting at t=0, a horizontal force Fx=F0et/T is exerted on the object.
Part A
Find an expression for the object's velocity at an arbitrary later time t.
Express your answer in terms of the variables F0, m, T, and t.
f0etTxm
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
Part B
What is the object's velocity after a very long time has elapsed?
Express your answer in terms of the variables F0, m, and T.
SubmitMy AnswersGive Up
vx =f0etTxm
Explanation / Answer
F = Fo*e^-t/T
acceleration a = F/m = (Fo/m)*e^-t/T
velocity = integration of a
v = C - (Fo/m)*T^e^-t/T
given at t = 0 the speed = v = 0
therfore
0 = C - (Fo*T/m)*^e^-(0/T)
0 = C - (T*Fo/m)
C = T*Fo/m
therfore
v = T*Fo/m - Fo*T/m*e^-(t/T) = (Fo*T/m)*(1-e^-(t/T)
part(B)
for t = infinity
v = Fo*T/m <<--answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.