Tendons are strong elastic fibers that attach muscles to bones. To a reasonable
ID: 1348400 • Letter: T
Question
Tendons are strong elastic fibers that attach muscles to bones. To a reasonable approximation, they obey Hooke's law. In laboratory tests on a particular tendon, it was found that, when a 253 gobject was hung from it, the tendon stretched 1.22 cm .
Part A) Find the force constant of this tendon in
N/m.
Part B) Because of its thickness, the maximum tension this tendon can support without rupturing is 143
N . By how much can the tendon stretch without rupturing, and how much energy is stored in it at that point?
Explanation / Answer
F = kx
mg = kx
253 x 10^-3 * 9.8 = k * 1.22 x 10^-2
k = 203.2 N/m
part b )
x = F/k = 143/203.2
x = 0.7037 m
U = 1/2 * kx^2
U = 1/2 * 203.2 * (0.7037)^2
U = 50.31 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.