Two metal disks, one with radius R 1 = 2.48 cm and mass M 1 = 0.820 kg and the o
ID: 1348108 • Letter: T
Question
Two metal disks, one with radius R1 = 2.48 cm and mass M1 = 0.820 kg and the other with radius R2 = 4.96 cm and mass M2 = 1.64 kg , are welded together and mounted on a frictionless axis through their common center. (Figure 1) .
Part A
What is the total moment of inertia of the two disks?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
A light string is wrapped around the edge of the smaller disk, and a 1.50-kg block, suspended from the free end of the string. If the block is released from rest at a distance of 1.96 m above the floor, what is its speed just before it strikes the floor?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Repeat the calculation of part B, this time with the string wrapped around the edge of the larger disk.
I = kgm2Explanation / Answer
I = I1 + I2
I = 1/2 [ M1R1^2 + M2R^2]
I = 2.27 x 10^-3 kg.m^2
part b )
energy ramin constant
v = sqrt(2gh/(1+(I/mR1^2))
v = 3.33 m/s
part b )
v = sqrt(2gh/(1+(I/mR2^2))
v = 4.88 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.