A 10-g bullet with an initial speed of 292 m/s is shot directly at a 1-kg wooden
ID: 1347782 • Letter: A
Question
A 10-g bullet with an initial speed of 292 m/s is shot directly at a 1-kg wooden block, which rests on a frictionless surface. What is the speed of the block, after the bullet is embedded in the block?
(Although this is not justified, calculate your answer to 4 significant figures. This will uncover any conceptual errors you might make.)
I got 2.92m/s but that was wrong not sure if I imputed the wrong values
A 10-g bullet with an initial speed of 292 m/s is shot directly at a 1-kg wooden block, which rests on a frictionless surface. What is the speed of the block, after the bullet is embedded in the block?
(Although this is not justified, calculate your answer to 4 significant figures. This will uncover any conceptual errors you might make.)
I got 2.92m/s but that was wrong not sure if I imputed the wrong values
Explanation / Answer
The key point here is bullet and wooden block move together after collision
mass of the bullet m = 10 g = 10 * 10-3 kg = 0.01 kg
intial velocity of the bullet v = 292 m/s
mass of the block M = 1 kg
intial velocity of block u = 0
Common velocity of the bullet and Wooden block be V
So equatin for conservation of momentum is
mv + Mu = (m + M)V
0.01 * 292 + 0 = (0.01 + 1)V
V = 2.92/1.01
= 2.89109 m/s
so velocity of the wooden block is 2.89109 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.