A 20.0 g object is placed against the free end of a spring (with spring constant
ID: 1347378 • Letter: A
Question
A 20.0 g object is placed against the free end of a spring (with spring constant k equal to 25.0 N/m) that is compressed 10.0 cm. Once released, the object slides (with friction) across the tabletop and eventually lands 0.96 m from the edge of the table on the floor, as shown in the figure. The tabletop is 1.00 m above the floor level.
What is the speed of the block at the moment it leaves the tabletop? Assume air drag is negligible (m/s).
How much mechanical energy is lost from the block-spring system during the sliding motion? Give energy lost as a positive value.
1.25 m 1.00 m 0.96 mExplanation / Answer
let t is the time taken to fall down from table top.
Apply, h = 0.5*g*t^2
t = sqrt(2*h/g)
= sqrt(2*1/9.8)
= 0.4517 s
so, speed of the block at the moment it leaves the tabletop, v = x/t
= 0.96/0.4517
= 2.125 m/s <<<<<----------Answer
Mechaical energy lost = 0.5*k*x^2 - 0.5*m*v^2
= 0.5*25*0.1^2 - 0.5*20*10^-3*2.125^2
= 0.0798 J <<<<<----------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.