To apply the principle of linear impulse and momentum to a mass to determine the
ID: 1346968 • Letter: T
Question
To apply the principle of linear impulse and momentum to a mass to determine the final speed of the mass. A 10-kg: smooth block moves to the right with a velocity of v_0 m/s when a force F is applied at time t_0 = 0s. At time t_0 = 0 s, a force is applied to the block. If the block is moving with an initial velocity v_0 = 3.25 m/s and the force varies as shown in the graph, (Figure 2), where t_1 = 0.5 s, t_2 = 1 s, and t_3 = 1.5 s, what is the speed of the block at time t_3? Express your answer to three significant figures. The speed of the block at t_3 At time t_0 = 0 s, a force is applied to the block. If the block is moving with an initial velocity v_0 = 2.5 m/s and the force varies as shown in the graph, (Figure 3), where t_1 = 2.25 s, t_2 = 4.5 s, and t_3 = 6.75 s, what is the speed of the block at time t_3? Express your answer to three significant figures. The time it take to stop the motion of the block At time t_0 = 0 s, a force is applied to the block. The force varies as shown in the graph, (Figure 4), where t_1 = 1.25 s, t_2 = 2.5 s, and t_3 = 3.75 s. If the block is moving with an initial velocity v_0 = 3.75 m/s and the force remains constant at -20 N for all times greater than t_3, at what time t_f does the block stop moving to the right? Express your answer to three significant figures.Explanation / Answer
Please provide me the rest of figure 2,3 and 4 to get complete answer.
You can apply impulse momentum principle to solve problem.
F*dt= mdv
Put force value and integrate equation within time limits to get velocities.
I hope this will help you. I can answer but your question is incomplete.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.