This is for an energy lab where a cart/car is pushed across a track. Data studio
ID: 1346667 • Letter: T
Question
This is for an energy lab where a cart/car is pushed across a track. Data studio is used to collect data.
You have a level track. You push a cart with mass = 0.93[kg]. You measure the initial velocity to be 0.75[m s-1]. 2 seconds later, you measure the velocity to be 0.562[m s-1]. What is the work (reported in mJ) that friction did on the cart?
work = ____________[mJ]
(Use three sig. figs. or N/A if not enough information is given, such as change in position! Remember, that if the system gains energy, then positive work is done; otherwise the system loses energy work done on system < 0.)
Thank you!
Explanation / Answer
Here ,
mass of car , m = 0.93 Kg
initial velocity , u = 0.75 m/s
t = 2 s
final velocity , v = 0.562 m/s
work done on the cart = chnage in kinetic energy
work done on the cart = 0.5 * 0.93 * (0.562^2 - 0.75^2)
work done on the cart = - 0.115 j
the work done on the cart is - 115 mJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.