Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The front 1.20 m of a 1,300-kg car is designed as a \"crumple zone\" that collap

ID: 1346505 • Letter: T

Question

The front 1.20 m of a 1,300-kg car is designed as a "crumple zone" that collapses to absorb the shock of a collision. If a car traveling 26.0 m/s stops uniformly m 1.20 m, how long does the collision last? Use the relation between velocity, acceleration, and distance to find the distance the car travels in order to slow at uniform acceleration What is the magnitude of the average force on the car? You appeal to have calculated your answer correctly from your answer to a previous part of this problem, but because your previous What is the magnitude of the acceleration of the car? Express the acceleration as a multiple of the acceleration of gravity.

Explanation / Answer

(a)

Given that

Mass of the car (m) =1300kg

Now the retardation developed in the car is

v2-u2=2as

0-(26)2 =2a(1.20)

Then acceleration is given by a =-281.667m/s2

Now the collision occurs in a time (t) seconds is

v =u+at

0 =(26)-(281.667m/s2)t

then t =0.0923s

b)

From the newton's second law of motion

F =deltp/deltt

DeltaP =-mv1

F =-(1300kg)(26/0.0923s) =366166.667N

c)

The magnitude of acceleration of the car is =- (reterdation)=-a =281.667m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote