An AC generator supplies an rms voltage of 115 V at 60.0 Hz. It is connected in
ID: 1346348 • Letter: A
Question
An AC generator supplies an rms voltage of 115 V at 60.0 Hz. It is connected in series with a 0.750 H inductor, a 3.90 pF capacitor and a 401 ohm resistor. What is the impedance of the circuit? Submit Answer Tries 0/20 What is the rms current through the resistor? Submit Answer Tries 0/20 What is the average power dissipated in the circuit? Submit Answer Tries 0/20 What is the peak current through the resistor? Submit Answer Tries 0/20 What is the peak voltage across the inductor? Submit Answer Tries 0/20 What is the peak voltage across the capacitor? Submit Answer Tries 0/20 The generator frequency is now changed so that the circuit is in resonance. What is that new (resonance) frequency? Submit Answer Tries 0/20Explanation / Answer
As pe rguide lines i am working first four parts
the impedance of the circuit isgiven by
Z = [ R2 + ( XL - XC)2]
Z = [ R2 + ( 2fL - 1 /( 2fC))2]
Z= (401^2 + (2*pi*60*0.75 - 1/(2*pi*60*3.9*10^-6))^2)
=564.9 ohm
b) the rms current through theresistor is given by
I = Vrms /z =115V/564.9 =0.2035 A
c) the average power dissipatedin the circuit is given by
Pavg = Vrms Irms
=115 ( 0.2035 ) =23.41 W
d) the peak current through theresistor is given by
IR = 2 Vrms / R = 2 I rms = 2 ( 0.2035 ) = 0.287 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.