A 2.4 kg copper rod rests on two horizontal rails (see figure below) 2.4 m apart
ID: 1345505 • Letter: A
Question
A 2.4 kg copper rod rests on two horizontal rails (see figure below) 2.4 m apart and carries a current of 40 A from one rail to the other. The coefficient of static friction between rod and rails is 0.42. What is the smallest magnetic field (not necessarily vertical) that would cause the rod to slide? (Based on the bottom picture, define to the right as the +x-direction and up as the + indirection. Assume the current in the bottom picture is into the page and the magnetic force will cause the rod will slide to the right.)Explanation / Answer
Here ,
mass of rod , m = 2.4 Kg
coefficient of static friction , u = 0.42
current , I = 40 A
length , L = 2.4 m
for moving the rod
frictional force = magnetic force
u * mg = B*I*L
0.42 * 2.4 * 9.8 = B * 40 * 2.4
B = 0.103 T
the magnetic field is 0.103 T
as B = iL X B
the direction of field must be out of the page
theta = 90 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.