A circuit is constructed with four resistors, one capacitor, one battery and a s
ID: 1345503 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with four resistors, one capacitor, one battery and a switch as shown. The values for the resistors are: R1 = R2 = 57 , R3 = 60 and R4 = 149 . The capacitance is C = 77 F and the battery voltage is V = 12 V. The positive terminal of the battery is indicated with a + sign. 1) The switch has been open for a long time when at time t = 0, the switch is closed. What is I4(0), the magnitude of the current through the resistor R4 just after the switch is closed? 0.058 A Submit Your submissions: 0.058 Computed value:0.058Submitted:Sunday, October 25 at 8:21 PM Feedback: 2) What is Q(), the charge on the capacitor after the switch has been closed for a very long time? C Submit 3) After the switch has been closed for a very long time, it is then opened. What is Q(topen), the charge on the capacitor at a time topen = 521 s after the switch was opened? C Submit 4) What is IC,max(closed), the current that flows through the capacitor whose magnitude is maximum during the time when the switch is closed? A positive value for the current is defined to be in the direction of the arrow shown. A Submit 5) What is IC,max(open), the current that flows through the capacitor whose magnitude is maximum during the time when the switch is open? A positive value for the current is defined to be in the direction of the arrow shown. A Submit
Explanation / Answer
1.)
I1 = V / (R1 + R4)
I1 = 12 / (57 + 149)
I1 = 0.058 amp
2)
I1(infinity) = V / (R1 + R2 + R3 + R4)
I1 = 12 / ( 57 + 57 + 60 + 149)
I1 = 0.037 amp
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.