Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question 4 of 25 Map pling A 3.540 kg block of wood rests on a steel desk. The c

ID: 1345462 • Letter: Q

Question

Question 4 of 25 Map pling A 3.540 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is 0.555 and the coefficient of kinetic friction is Ak 0.205. At time t-0, a force friction applied to the horizontally to the block. State the block by the table at the following applied force of times t -0 t> 0 Number Number Consider the same situation, but this time the external force Fis 23.9 N. Again state the force of friction acting block at following times: t- 0 t> 0 Number N

Explanation / Answer

Here ,

maximum static friction , fs = m * g *u

fs = 0.555 * 9.8 * 3.540

fs = 19.25 N

for the frictioanl force ,

for t = 0

frictional force = 0 N

at t > 0

as applied force is less than maximum static friction

frictional force = applied force

frictional force = 11.9 N

----------------------------------------------

for the applied force , F = 23.9 N

at t = 0

frictional force = 0 N

for t > 0

as the applied force is more than maximum static friction

frictional force = uk * m * g

frictional force = 0.205 * 3.54 * 9.8

frictional force = 7.11 N

the frictional force on the block is 7.11 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote