A man holds a 175-N ball in his hand, with the forearm horizontal (see the figur
ID: 1344822 • Letter: A
Question
A man holds a 175-N ball in his hand, with the forearm horizontal (see the figure). He can support the ball in this position because of the flexor muscle force , which is applied perpendicular to the forearm. The forearm weighs 18.9 N and has a center of gravity as indicated. Find (a) the magnitude of and the (b) magnitude and (c) direction (as a positive angle counterclockwise from horizontal) of the force applied by the upper arm bone to the forearm at the elbow joint.
Upper arm bone Flexor muscle Elbow joint 0.0510 m 0.0510-0.0890 m 0.0890 m 0.330 m 1Explanation / Answer
given,
weight of the ball = 175 N
wenght of the arm = 18.9 N
since the system is in equilibrium so net torque about elbow joint will be 0
F * 0.051 - 18.9 * (0.051 + 0.089) - 175 * 0.33 = 0
F = 1184.24 N
force applied by flexor muscle = 1184.24 N in upward direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.