A 75 kg skier has a speed of 8.4 m/s at point A. She then encounters a 1.75 m de
ID: 1344738 • Letter: A
Question
A 75 kg skier has a speed of 8.4 m/s at point A. She then encounters a 1.75 m deep dip in the snow's surface that has a circular cross section with a radius of curvature of 12 m.
Note: You may ignore friction in this problem.
a.) How large is the normal force exerted by the snow on the skier at point B?
N (previous INCORRECT answers have been 458, 1176, 13902, 735.75). I found 1390 but have not input it as I need to confirm it is correct as it is my last chance.
b.) How much work is done by the normal force on the skier from point A to point B?
0 J
I have solved this 5 times and need to find the correct answer
I believe this may be right, but need to confirm
this is how i solved....
use the below kinematic equation, we get
v^2 - u^2 = 2 *a d
v^2 - 8.4^2 = 2 * 9.8 * 1.75
v = 10.24 m/s
at the bottom of the dip, normal force at the bottom of the dip is
N = mg + mv^2/R = 75 *(10.24^2/12 + 9.8) = 1390. 375 N = 1390 N
b.
the normal force is always perpendicular to the direction of motion
Work done by normal force = Fdcos90o = 0 J
r=12 m . 12 m 1.75 mExplanation / Answer
N=1391.34 Newton
Work done = 0
U r right.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.