Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the worked example above to help you solve this problem. A coil with 40 turn

ID: 1343830 • Letter: U

Question

Use the worked example above to help you solve this problem. A coil with 40 turns of wire is wrapped on a frame with a square cross-section 2.10 cm on a side. Each turn has the same area, equal to that of the frame, and the total resistance of the coil is 0.644 ohm. An applied uniform magnetic field is perpendicular to the plane of the coil, as in the figure. If the field changes uniformly from 0.00 T to 0.564 T in 0.731 s, find the induced emf in the coil while field is changing. Epsilon = -6.43e-3 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. V Find the magnitude of the induced current in the coil while the field is changing. I = A Suppose the magnetic field changes uniformly from 0.S64 T to 0.206 T in the next 0.565 s. Compute the induced emf in the coil. Epsilon = V Compute the induced current. I = A counterclockwise as viewed from above the coil

Explanation / Answer

Practice it

a) inudec emf = N*A*(B2 - B1)/t

= 40*0.021^2*(0.564 - 0)/0.731

= 0.0136 volts

b) induced current = induced emf/R

= 0.0136/0.644

= 0.021 A


excercice

a) inudec emf = N*A*(B2 - B1)/t

= 40*0.021^2*(0.206 - 0.564)/0.565

= 0.011 volts

b) induced current = induced emf/R

= 0.011/0.644

= 0.017 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote