An Atwood\'s machine consists of two masses suspended by an ideal string over an
ID: 1342411 • Letter: A
Question
An Atwood's machine consists of two masses suspended by an ideal string over an ideal pulley. The larger mass is 95.0 grams, and the smaller mass is 85.0 grams. When released, the larger mass will fall and pull the smaller mass upwards. What is the acceleration of this system (in m/s^2)?
An Atwood's machine consists of two masses suspended by an ideal string over an ideal pulley. The larger mass is 95.0 grams, and the smaller mass is 85.0 grams. When released, the larger mass will fall and pull the smaller mass upwards. What is the tension in the string (in N)?
What is the centripital acceleration (in m/s^2) of a child who sits on the edge of a merry-go-round which spins at a constant angular speed of 3.00 rad/s if the child is sitting 2.00 m from the center of the merry-go-round?
Explanation / Answer
apply accleration a for atwoods machine
a = (m2-m1)*g/(m1+m2)
a = (0.095-0.085)* 9.8/(0.095+ 0.085)
a = 0.544 m/s^2
---------------------
Tension T = 2m1m2g/(m1+m2)
T = 2* 0.095* 0.085* 9.8/(0.095+ 0.085)
T = 0.8792 N
-------------------------
centripetal accelation a = rW^2
a = 2 * 3*3
a = 18 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.