You are exploring a planet and drop a small rock from the edge of a cliff. In co
ID: 1341958 • Letter: Y
Question
You are exploring a planet and drop a small rock from the edge of a cliff. In coordinates where the +y direction is downward and neglecting air resistance, the vertical displacement of an object released from rest is given by y y0 = 1/2gplanett2, where gplanet is the acceleration due to gravity on the planet. You measure t in seconds for several values of y y0 in meters and plot your data with t2 on the vertical axis and y y0 on the horizontal axis. Your data is fit closely by a straight line that has slope 0.900 s2/m. Based on your data, what is the value of gplanet?
Explanation / Answer
the given equation is,
(y-yo)=1/2*(g_planet)*t^2
here,
acceleration due to planet is,
g_planet=2*(y-yo)/t^2
=1/(t^2/2*(y-yo))
=2/(t^2/(y-yo))
=2/slope
=2/[(0.9)sec^2/m]
===>
g_planet=2.22 m/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.