Question Part Points Submissions Used A box of unknown mass is sliding with an i
ID: 1341946 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used A box of unknown mass is sliding with an initial speed vi = 4.00 m/s across a horizontal frictionless warehouse floor when it encounters a rough section of flooring d = 4.60 m long. The coefficient of kinetic friction between the rough section of flooring and the box is 0.100. Using energy considerations, determine the final speed of the box after sliding across the rough section of flooring.
Question Part Points Submissions Used A box of unknown mass is sliding with an initial speed vi = 4.00 m/s across a horizontal frictionless warehouse floor when it encounters a rough section of flooring d = 4.60 m long. The coefficient of kinetic friction between the rough section of flooring and the box is 0.100. Using energy considerations, determine the final speed of the box after sliding across the rough section of flooring.
Question Part Points Submissions Used A box of unknown mass is sliding with an initial speed vi = 4.00 m/s across a horizontal frictionless warehouse floor when it encounters a rough section of flooring d = 4.60 m long. The coefficient of kinetic friction between the rough section of flooring and the box is 0.100. Using energy considerations, determine the final speed of the box after sliding across the rough section of flooring. Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used A box of unknown mass is sliding with an initial speed vi = 4.00 m/s across a horizontal frictionless warehouse floor when it encounters a rough section of flooring d = 4.60 m long. The coefficient of kinetic friction between the rough section of flooring and the box is 0.100. Using energy considerations, determine the final speed of the box after sliding across the rough section of flooring. A box of unknown mass is sliding with an initial speed vi = 4.00 m/s across a horizontal frictionless warehouse floor when it encounters a rough section of flooring d = 4.60 m long. The coefficient of kinetic friction between the rough section of flooring and the box is 0.100. Using energy considerations, determine the final speed of the box after sliding across the rough section of flooring. vi = 4.00 m/s d = 4.60 m Question Part Points Submissions Used
Explanation / Answer
Workdone by friction, Wf = Fk*d*cos(180)
= -mue_k*N*d
= -mue_k*m*g*d
= -0.1*m*9.8*4.6
= -4.508*m
Now Apply-Work energy theorem
Workdone by friction = decrease in kinetic energy
Wf = 0.5*m*(vf^2 - vi^2)
-4.508*m = 0.5*m*(vf^2 - vi^2)
vf^2 - vi^2= -4.508/0.5
vf = sqrt(vi^2 - 9.016)
= sqrt( 4^2 - 9.016)
= 2.64 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.