A blue car with mass m c = 511 kg is moving east with a speed of v c = 22 m/s an
ID: 1341831 • Letter: A
Question
A blue car with mass mc = 511 kg is moving east with a speed of vc = 22 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1379 kg that is moving south with an unknown speed. The two collide and lock together after the collision moving at an angle of = 51° South of East
2)
What is the magnitude of the initial momentum of the truck?
kg-m/s
3)
What is the speed of the truck before the collision?
m/s
4)
What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision?
kg-m/s
5)
What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision?
m/s
6)
Compare the magnitude of the TOTAL momentum of the system before and after the collision:
pi = pf
pi > pf
pi < pf
Explanation / Answer
2) Apply conservation of momentum in x-direction
mc*vc = (mc+mt)*v*cos(55)
v*cos(55) = mc*vc/(mc + mt) ---(1)
Apply conservation of momentum in y-direction.
-mt*vt = -(mc+mt)*v*sin(55)
v*sin(55) = mt*vt/(mc + mt) ---(2)
take equation (2)/(1)
tan(55) = mt*vt/(mc*vc)
vt = mc*vc*tan(55)/mt
= 511*22*tan(55)/1379
= 11.64 m/s
Pt = mt*vt
= 1379*11.64
= 16052 kg.m/s
3) vt = 11.64 m/s
4) Pf = sqrt(pc^2 + pt^2)
= sqrt( (mc*vc)^2 + pt^2)
= sqrt((511*22)^2 + 16052^2)
= 19597 kg.m/s
5) vf = pf/(mc + mt)
= 19597/(511 + 1379)
= 10.37 m/s
6) Pi = Pf
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.