You are pulling a block of mass m1 = 6.2 kg up the rough incline (coefficient of
ID: 1341278 • Letter: Y
Question
You are pulling a block of mass m1 = 6.2 kg up the rough incline (coefficient of kinetic friction is µk and of static friction is µs and the angle of incline is =25o) with a constant velocity, with the help of the weight of block of mass m2 = 2.0 kg and an additional force F of magnitude 20.0 N that pulls downward. The pulley is frictionless and massless. While the block m1 is still on the incline do the following
Apply Newton’s 2nd law for both blocks and find the value for the coefficient of friction. Use the coordinate system provided in the figure.
Explanation / Answer
consider the mass 2kg
F+mg =T
T = 20+2 x 9.8 =39.6N
f =uN
N=mgcos(theta) =6.2 x9.8 cos(25) =55.06N
T+mgsin(theta) =55.06u
39.6 + 6.2 x 9.8 x sin(25) =55.06u
u =1.18
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.