You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry t
ID: 1341260 • Letter: Y
Question
You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry two passengers per car. The car goes up a 12-m-high hill, then descends 15 m to the track's lowest point. You've determined that the spring can be compressed a maximum of 2.2 m and that a loaded car will have a maximum mass of 450 kg . For safety reasons, the spring constant should be 10 % larger than the minimum needed for the car to just make it over the top.
What spring constant should you specify?
What is the maximum speed of a 320 kg car if the spring is compressed the full amount?
Explanation / Answer
the initial elastic potential energy trnsfered into gravitational potential energy
mgh = 1/2 kx^2
k = 2 mgh/ x^2 = 2 (450 kg)(9.8)(12)/(2.2)^2
=21867.76 N/m
(b)
from the conservation of energy
1/2 kx^2 = mgh + 1/2 mv^2
kx^2 = 2mgh + mv^2
v = root kx^2/m - 2gh
= root 21867.76 N/m(2.2)^2/320 - 2 (9.8) ( -12)
=23.78m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.