Overhead power lines produce a magnetic field. Let us estimate how large this fi
ID: 1340861 • Letter: O
Question
Overhead power lines produce a magnetic field. Let us estimate how large this field is. Suppose a transmission wire is 12 m above the ground. The line operates at 12 kV and provides power of 34 MW to the local area.
Part A: Estimate the maximum magnetic field produced near the ground underneath such a power line. Remember that for an ac current, electrical values are given as rms, and the magnetic field will be changing.
Bmax = ________________T
Part B: Compare this to the Earth's field of 5.0×105 T.
Bmax / BEarth = ____________Explanation / Answer
Here ,
current in the wire is I
Power = V * I
34 *10^6 = 12000 * I
I = 2833.33 A
Now , magnetic field , Bmax = u0*I/(2 * pi*d)
Bmax= 4pi *10^-7 * 2833.33/(2 * pi * 12)
Bmax = 4.723 *10^-5 T
the maximum magnetic field is 4.723 *10^-5 T
part B)
Bmax/Bearth = 4.723 *10^-5/(5 *10^-5)
Bmax/Bearth = 0.945
the ratio Bmax/Bearth is 0.945
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.