You need a transformer that will draw 11 W of power from a 220 V (rms) power lin
ID: 1340152 • Letter: Y
Question
You need a transformer that will draw 11 W of power from a 220 V (rms) power line, stepping the voltage down to 12 V (rms).
Part A
What will be the current in the secondary coil?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What should be the resistance of the secondary circuit?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
What will be the equivalent resistance of the input circuit?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
I =Explanation / Answer
stepping the voltage down that is
V1/V2=N1/N2=I2/I1=220V/12V
I1=11W/(220 V)
=0.05A
PART A)
from the above relation I2=(220/12)*(11/220)
=0.916 A
the current in the secondary coil is 0.916A
PART B)
from ohms law
R=V/I2
=12/ 0.916A
=13 ohms
the resistance of the secondary circuit is 13 ohms
PART C)R=V/I=220/(13/220)
= 3723.076 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.