How does the electric potential change moving from point A to point C? a) there
ID: 1338986 • Letter: H
Question
How does the electric potential change moving from point A to point C?
a) there is an increase in electric potential
b) there is a decrease in electric potential
c) there is no change in electric potential
What is the magnitude of the change in electric potential moving from point C to point D?.
a) 0 V
b) 330 V
c) 440 V
d) 550 V
e) 660 V
What is the magnitude and direction of the force on a –18 mC (–18×10-3 C ) charge placed at point A?
a) 21.6 N to the right
b) 10.8 N to the right
c) 0 N
d) 10.8 N to the left
e) 21.6 N to the left
How much work does the electric field do if this same charge moves all the way around the rectangle?
a) positive work
b) negative work
c) no work
Explanation / Answer
1)
AC is perepndicular to E
AC is equiptential surface
c) there is no change in electric potential <<------------answer
(2)
VcD = E*CD = 1200*0.55 = 660 V
option (e)
+++++++++++++
(3)
F = E*q = 1200*18*10^-3 = 21.6 N
on the -ve charge the force exerted is opposite to field
F = 21.6 N to the left
+++++++++++
(4)
W = 0
OPTION (c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.