Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Gerrard want to know the depth of a well. Since he remebers his Physics, he prop

ID: 1338635 • Letter: G

Question

Gerrard want to know the depth of a well. Since he remebers his Physics, he proposes to calculate the depth of the well by measuring the time it takes for a rock to fall to the bottom. He drops the rock and 5.7 seconds later hears the splash. How deep is the well? (answer in "m")    if the well were 1437 m deep, at what speed will the rock hit the bottom of the well? (answer in "m/s")    I SUBMITTED THIS PROBLEM OVER 30 MIN AGO AND RECEIVED INCORRECT ANSWERS OF : 137.6M for 1st part and 167.8 for second part of question..

Explanation / Answer

a)

here by using the second equation of motion

y = u * t + 0.5 * a * t^2

y = 0 + 0.5 * 9.8 * 5.7^2

y = 159.2 m

the depth of the well is 159.2 m

b)

if the well is 1437 m deep then

by using the third equation of motino

v^2 - u^2 = 2 * a *s

v^2 - 0 = 2 * 9.8 * 1437

v = sqrt( 2 * 9.8 * 1437 )

v = 167.8 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote