Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 1338257 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 11.3 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 10.6 cm. Point C is 4.50 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1.
What is the force between two 1.25 m long segments of the wires?Calculate the magnitude of the magnetic field at point A.
Explanation / Answer
A) Distance of the point from the 1st wire carrying current I1 = r1 = 11.3 + 4.5 cm
= 15.8 cm = 0.158 m ;
Distance of the point from the 2nd wire carrying current I2 = r2 = 4.50 cm = 0.045 m
I2 = 11.3 A
Net Magnetic Induction at the point due to both the wires = 2K{I1/r1 - I2/r2} = 0,
where K = o/4 Wb/A-m = 10^(- 7) Wb/A-m
I1 = I2*(r1/r2) = 11.3*( 0.158/0.045) A = 39.675 A
C) At the point A :
The two magnetic fields are in the same direction
Magnetic Induction due to 1st wire = B1 = 2K(I1/r)
Magnetic Induction due to 2nd wire = B2 = 2K(I2/r)
where r = d/2 = 11.3/2 cm = 5.65 cm = 0.0565 m
Resultant Magnetic Induction at A = B = B1 + B2 = (2K/r)*(I1 + I2)
= {10^(- 7)}*2(11.3 + 39.675)/0.0565
= 1.804*10^(- 4) Wb/m²
B) Mutual Force per unit length of the wire = F/L = 2K(I1)(I2)/d, where d = 10.6 cm = 0.106 m
Length of the wire segments = L = 1.25 m
F = 2KL(I1)(I2)/d
= 2*{10^(- 7)}*(1.25)*(39.675)*(11.3)/(0.106) N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.