A man pushes on a piano of mass 180 kg so that it slides at a constant velocity
ID: 1338090 • Letter: A
Question
A man pushes on a piano of mass 180 kg so that it slides at a constant velocity of 12.0 cm/s down a ramp that is inclined at 10.3 degrees above the horizontal. No appreciable friction is acting on the piano. Calculate the magnitude and direction of this push
if the man pushes parallel to the incline, The sign of the force should be entered correctly.
if the man pushes the piano up the plane instead, also at 12.0 cm/s parallel to the incline,
if the man pushes horizontally, but still with a speed of 12.0 cm/s .
Explanation / Answer
given,
mass = 180 kg
velocity = 12 cm/s or 0.12 m/s
angle = 10.3 degree
since the velocity is constant net force wil be 0
so,
mg * sin(10.3) = F
180 * 9.8 * sin(10.3) = F
F = -315.407 N
if the man pushes the piano up the plane instead the force will remain same that is 315.407 N
if the man pushes horizontally
180 * 9.8 * sin(10.3) = F * cos(10.3)
F = 320.57 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.