Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two parallel plates, 8.15 cm on a side, are separated by 4.72 mm . Determine the

ID: 1337891 • Letter: T

Question

Two parallel plates, 8.15 cm on a side, are separated by 4.72 mm .

Determine their capacitance if the volume from one edge to the middle is filled with a material of dielectric constant 2.55 and the rest is filled with a different material of dielectric constant 4.10. [Hint: Do you see two capacitors in parallel?]

If these plates are connected to a 12-V battery, what is the electric field strength in the dielectric region with 1 = 2.55?

What is the electric field strength in the dielectric region with 2 = 4.10?

Explanation / Answer

givn length l = 8.15 cm = 0.0815 m

area = l^2


C1 = k1*eo*(A/2)/d

C1 = k1*eo*A/2d = (2.55*8.84*10^-12*0.0815^2)/(2*4.72*10^-3)


C1 = 1.58*10^-11 F

C2 = k2*eo*(A/2)/d


C2 = k2*eo*A/2d = (4.1*8.84*10^-12*0.0815^2)/(2*4.72*10^-3)


C2 = 2.55*10^-11 F

C1 & C2 are parallel

Ceq = C1 + C2

Ceq = 4.13*10^-11 F

++++++++++++++

potentail across the C1 & C2 are same

E1 = V/d = 12/(4.72*10^-3) = 2542.4 N/C

E2 = V/d = 12/(4.72*10^-3) = 2542.4 N/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote