A proton accelerated through a potential of 16.0 kV enters a device which has bo
ID: 1337873 • Letter: A
Question
A proton accelerated through a potential of 16.0 kV enters a device which has both an electric and a magnetic field, that are perpendicular to each other as shown in the figure. This device is known as a "velocity filter", because only protons with a given velocity are not deflected and continue their trajectory along the y-axis through the aperture shown in the figure.
Indicate the directions of both the electric force and the magnetic force, +/- x, +/- y, +/- z.
The E-field between the parallel plates has a magnitude of 5.000×105 N/C. Calculate the magnitude of the electric force on the proton.
Calculate the magnitude of the B-field so that the net force on the proton due to both the electric and magnetic fields is zero.
Explanation / Answer
After accelerating through 16 kV ,
Kinetic energy = qV = 1.6 x 10^-19 x 16 x 10^3 = 2.56 x 10^-15 J
1.673 x 10^-27 x v^2 /2 = 2.56 x 10^-15
v = 1.75 x 10^6 m/s
now electric force = magnetic force
Electric force = qE = 1.6 x 10^-19 x 5 x 10^5 = 8 x 10^-14 N ............Ans
8 x 10^-14 = qv B
B = 8 x 10^-14 / ( 1.6 x 10^-19 x 1.75 x 10^6 )
B = 0.286 T ....................Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.