You\'re designing an external defibrillator that discharges a capacitor through
ID: 1337838 • Letter: Y
Question
You're designing an external defibrillator that discharges a capacitor through the patient's body, providing a pulse that stops ventricular fibrillation. Specifications call for a capacitor storing 250 J of energy; when discharged through a body with R = 34 Ohm transthoracic resistance, the capacitor voltage is to drop to half its initial value in 10 ms. Determine the capacitance (to the nearest) 10 mu F Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Determine initial capacitor voltage (to the nearest 100 V) that meet these specs. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Here ,
A)
Here , let he capacitance is C
for t = 10 ms , V = 0.5 * Vo
0.5 * Vo = Vo * e^(-t/T)
0.5 = e^(-0.010/T)
T = 0.0144 s = R * C
0.0144 = 34 * C
C = 424 uF = 420 uF
the capacitance is 420 uF
B)
Now ,as energy stored = 0.5 CV^2
250 = 0.5 * 420 *10^-6 * V^2
V = 1091 = 1100 V
the voltage needed is 1100 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.