You are an industrial engineer with a shipping company. As part of the package-h
ID: 1337303 • Letter: Y
Question
You are an industrial engineer with a shipping company. As part of the package-handling system, a small box with mass 1.90 kg is placed against a light spring that is compressed 0.280 m. The spring has force constant 47.0 N/m . The spring and box are released from rest, and the box travels along a horizontal surface for which the coefficient of kinetic friction with the box is k = 0.300. When the box has traveled 0.280 m and the spring has reached its equilibrium length, the box loses contact with the spring.
a)
What is the speed of the box at the instant when it leaves the spring?
b)
What is the maximum speed of the box during its motion?
Explanation / Answer
Here ,
frictional force acting on the block
F = u * mg
F = 0.3 * 1.90 * 9.8
F = 3.822 N
a) when the speed of box is v
0.5 * k * x^2 - F * d = 0.5 mv^2
0.5 * 47 * 0.28^2 - 3.822 * 0.28 = 0.5 * 1.90 * v^2
v = 0.902 m/s
the speed of the box at the instant when it leaves the spring is 0.902 m/s
b)
for maximum speed of block ,
F = kx
x = 3.822/47
x = 0.0813 m
Now , maximum speed is v
using conservation of energy
0.5 * k * x^2 - F * d = 0.5 mv^2
0.5 * 47 * (.28^2 - 0.0813^2)- 3.822 *(.28 - 0.0813) = 0.5 * 1.90 * v^2
v = 0.988 m/s
the maximum speed of box is 0.988 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.