Find the velocity of m_1 after 1 80 s. A car is traveling at 47.0 mi/h on a hori
ID: 1337147 • Letter: F
Question
Find the velocity of m_1 after 1 80 s. A car is traveling at 47.0 mi/h on a horizontal highway. If the coefficient of static friction between road and tires on a rainy day is 0.096, what Is the minimum distance in which the car will stop? What is the stopping distance when the surface is dry and mu_s = 0.599? In order to determine the coefficients of friction between rubber and various surfaces, a student uses a rubber eraser and an incline. In one experiment begins to slip down the incline when the angle of inclination is 35.1 degree and then move, down the iodine with constant speed when the angle is reduced to these data, determine the coefficients of static and kinetic friction for this experiment.Explanation / Answer
Given that
The initial velocity of the car (u) = 47mi/h =47(0.447) =21.009m/s
Then the final velocity of the car (v) =0m/s
A)
Given that the coefficient of static friction is us =0.096
Now the acceleration is given by a =-usg =-0.096*9.81 =-0.941m/s2
We know that from the equation of motion v2-u2 =2as
The stopping distance is given by s =v2-u2/2a =0 -(21.009)2/2*(-0.941) =234.526m
B)
Given that
The coefficient of static frcition is us =0.599
Acceleration is given by a =-usg =-5.876m/s2
We know that from the equation of motion v2-u2 =2as
The stopping distance is given by s =v2-u2/2a =0 -(21.009)2/2*(-5.876) =37.55m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.