A 60 g tennis ball with an initial speed of 35 m/shits a wall and rebounds with
ID: 1336872 • Letter: A
Question
A 60 g tennis ball with an initial speed of 35 m/shits a wall and rebounds with the same speed.(Figure 1) shows the force of the wall on the ball during the collision.
Figure 1 of 1
Part A
What is the value of Fmax, the maximum value of the contact force during the collision?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A 60 g tennis ball with an initial speed of 35 m/shits a wall and rebounds with the same speed.(Figure 1) shows the force of the wall on the ball during the collision.
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
as we know,
total impulse applied=change in momentum
here consider the initial direction of motion to be positive.
then initial veloicty=35 m/s
final veloicty=-35 m/s
then change in momentum=0.06*(-35-35)=-4.2 kg.m/s
magnitude of change in momentum=4.2 kg.m/s
impulse applied=area under the force-time curve
as can be seen, the curve is a trapezium.
then area=0.5*sum of parallel sides*height
=0.5*(6+2)*10^(-3)*Fmax
10^(-3) is coming because time is provided in ms.
then 0.5*8*10^(-3)*Fmax=4.2
==>Fmax=1050 N
hence maximum force applied by the wall is 1050 N.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.