Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A load of bricks with mass m 1 = 15.2 kg hangs from one end of a rope that passe

ID: 1336717 • Letter: A

Question

A load of bricks with mass m1 = 15.2 kg hangs from one end of a rope that passes over a small, frictionless pulley. A counterweight of mass m2 = 27.8 kg is suspended from the other end of the rope, as shown in the figure.(Figure 1) The system is released from rest. Use g = 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.

(NEED PART A & B) PLEASE

PART A - What is the magnitude of the upward acceleration of the load of bricks?

ANSWER ____________ m/s^2

PART B- What is the tension in the rope while the load is moving?

ANSWER ____________ N

Explanation / Answer

let T is the tension in the string.

net force acting on m1,
Fnet1 = T - m1*g

m1*a = T - m1*g

T = m1*g + m1*a ---(1)

net force acting on m2,
Fnet2 = m2*g - T

m2*a = m2*g - T

T = m2*g - m2*a ---(2)

from equations 1 and 2

m1*g + m1*a = m2*g - m2*a

a*(m1+m2) = (m2-m1)*g

a = (m2-m1)*g/(m1+m2)

= (27.8 - 15.2)*9.8/(15.2+27.8)

= 2.87 m/s^2 <<<<<<<<<<<<--------------------Answer

from equation 1
T = 15.2*9.8 + 15.2*2.87

= 192.6 N <<<<<<<<<<<<--------------------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote