Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PLEASE SHOW ALL WORK NO SHORTCUTS ! WANT TO SEE THE STEP BY STEP PROCESS 1. If t

ID: 1336595 • Letter: P

Question

PLEASE SHOW ALL WORK NO SHORTCUTS ! WANT TO SEE THE STEP BY STEP PROCESS

1.

If the coefficient of kinetic friction between a 26 kg crate and the floor is 0.34, what horizontal force is required to move the crate at a steady speed across the floor?  

A. F= ?????

B. What horizontal force is required if k is zero?

2.

A box is given a push so that it slides across the floor.

How far will it go, given that the coefficient of kinetic friction is 0.22 and the push imparts an initial speed of

3.9 m/s ?

3.

A skateboarder, with an initial speed of 2.6 m/s , rolls virtually friction free down a straight incline of length 24 m in 3.3 s. At what angle is the incline oriented above the horizontal?

Explanation / Answer

1.
Force applied = frictional force
= miu*N
= miu*m*g
= 0.34*26*9.8
= 86.632 N
Answer: 86.632 N

2.
There is negative acceleration acting on block,
a = -mIu*m*g/m
= -mIu*g
= -0.22*9.8
= -2.156 m/s^2

use:
Vf^2 = Vi^2 + 2*a*d
0 =3.9^2 + 2* (-2.156)*d
d= 3.53 m
Answer: 3.53 m

3.
use:
d = Vi*t + 0.5*a*t^2
24 = 2.6*3.3 + 0.5*a*(3.3)^2
24 = 8.58 + 5.445*a
a=2.832 m/s^2

This acceleration is provided by component of weight along incline
g*sin angle= 2.832
angle =16.8 degree
Answer: 16.8 degree

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote